JAK RACJONALNIE GOSPODAROWAĆ CIEPŁEM ?
Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby w sposób widoczny zmniejszyć koszty ogrzewania w mieszkaniu nie tracąc przy tym komfortu cieplnego.
TERMOSTATY
Racjonalne gospodarowanie ciepłem ułatwia zainstalowanie przy kaloryferach termostatów. Temperatura w mieszkaniu powinna być odpowiednio wyregulowana, dlatego warto sprawdzić, czy pomieszczenia, w których przez większą część dnia nikt nie przebywa, nie są ogrzewane zbyt intensywnie.
Ważnym czynnikiem wpływającym na oszczędność ciepła jest możliwość optymalnego dostosowania poziomu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach do naszych indywidualnych potrzeb. Ma na nie wpływ wiele czynników, np. obecność małego dziecka w domu, częste wyjazdy domowników, posiadany sprzęt AGD itd. Nasłonecznienie, oświetlenie, urządzenia elektryczne, kuchenki, piekarniki, osoby przebywające w pomieszczeniu wydzielają ciepło, które można wykorzystać w mieszkaniu. Termostaty w pełni wykorzystują to „darmowe” ciepło zmniejszając dopływ ogrzewania z instalacji grzewczej w takim samym stopniu w jakim wydzielane jest ciepło „darmowe”. Gdy zyski ciepła w pomieszczeniu są duże, grzejniki powinny być niekiedy zimne lub ledwie letnie. Jest to znak, że rzeczywiście oszczędzamy, ponieważ zadziałał termostat. Termostaty grzejnikowe eliminują konieczność regulacji temperatury przez otwieranie okien. Zapobiegamy zatem ucieczce na zewnątrz budynku ciepła, za które musimy zapłacić. Optymalna temperatura dla pokoi dziennych, kuchni to 20°C, dla sypialni, podczas snu 18°C, a dla łazienki 24-25°C. Obniżenie temperatury tylko o 10 C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła! Temperaturę należy kontrolować według wskazań termometru, a nie sprawdzając czy grzejnik jest gorący.
Wyjeżdżając na kilka dni nie warto wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć intensywność grzania. Dzięki temu mieszkanie nie będzie całkowicie wychłodzone i ponowne jego nagrzanie nie pochłonie zbyt wiele energii.
WENTYLACJA
Odpowiednia wentylacja mieszkania zapewnia lepsze samopoczucie domowników. Istotne jest, by tak wietrzyć mieszkanie, żeby nie tracić przy tym ciepła. Dlatego przed otwarciem okna warto przykręcić kaloryfery (termostaty), a okna otwierać szeroko i na krótko. Pozostawiając okna uchylone przez cały dzień można być pewnym, że narażamy się na stratę ciepła i pieniędzy! Trzeba pamiętać, że zasłanianie kratek wentylacyjnych uniemożliwia prawidłowe działanie wentylacji. Zasłanianie kratek wentylacyjnych jest niedopuszczalne!
GRZEJNIKI, KALORYFERY, PROMIENNIKI
Aby ciepło mogło bez problemu rozchodzić się po całym mieszkaniu, ważne jest, by grzejnik nie był zasłonięty. Wszelkiego rodzaju ozdobne obudowy, zasłony, firany czy meble ustawione blisko grzejników, zakłócają jego pracę i stanowią przeszkodę dla optymalnego ogrzewania naszych pokoi. Nie należy suszyć prania na grzejnikach. Grzejnik będzie bowiem gorący, a w mieszkaniu będzie zimno. Odpowiednia odległość mebli od kaloryfera to 1 metr.
Warto rozważyć montaż ekranów zagrzejnikowych, gdyż ciepło będzie emitowane do środka pomieszczenia – dzięki materiałowi izolacyjnemu, który odbija nawet do 90% ciepła i nie będzie ono emitowane na ścianę, przez którą przenika na zewnątrz budynku.
OKNA I DRZWI WEJŚCIOWE
Warto zwrócić uwagę na szczelność i stopień izolacji naszych okien i drzwi wejściowych.Jeśli nie ma możliwości wymiany okien, tymczasowym rozwiązaniem może być uszczelnienie okien (np. przy użyciu samoprzylepnych uszczelek). Korzystne jest również używanie na noc żaluzji, zasłon, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.
Należy pamiętać, że wymieniając stolarkę okienną, zwiększamy szczelność naszego mieszkania. W związku z tym, z uwagi na kwestię bezpieczeństwa, nie można zapominać o właściwej wentylacji pomieszczeń. Jeżeli w oknach są zamontowane nawiewniki to nie wolno ich uszczelniać, szczególnie w okresie zimowym, gdyż służą one prawidłowej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych.